Přeskočit na obsah

5. obvod – U soudu

Páťák – obvod, kterým končí (anebo začíná!?) Hlavní třída. Ze tří stran obklopen Svinovem a Třebovicemi, také je prvním, který uvidíš, když k nám přijedeš z Ostravy. Charakteristickým rysem pátého obvodu je velké množství věžáků a dlouhých paneláků, avšak díky velkým otevřeným plochám nepůsobí zástavba stísněně. Dominantou, ač to tak mnozí nemusí vnímat, je psí louka, která je předurčena k setkávání lidí a pořádání velkých akcí. No a park na ní navazující táhnoucí se podél pěší zóny je opravdovým klenotem. Stačí se podívat z horních pater domu na Alžírské – lepší než stezka v korunách. Obvod má však jednu výraznou vadu na kráse a tou je Marica – vřed, který musíme odstranit!

Váš soused

Tomáš Holáň

 

Priority pro 5. obvod

 • Marica
  Podpoříme přeměnu chátrající stavby Marica v nový fungující objekt. Využijeme všech prostředků, které nám legislativa umožňuje k nápravě nevyhovujícího stavu.
 • Nová parkovací místa
  Parkoviště na Kubánské ulici vhodně a jednoduše rozšíříme o 50 nových stání. Také na ulici Řecká jsou možnosti k vytvoření několika míst. Další místa vybudujeme u věžáků za Hadexem na ul. Francouzská. 
 • Lavičky ve stínu
  V lesíku na psí louce, ale nejen tam doplníme lavičky, které budou ve stínu. Některé lavičky na slunných místech schováme pod jednoduchá stínidla.
 • Prostor mezi Alžírskou a Vietnamskou
  V celém prostoru zpevníme vyšlapané stezky, po kterých lidé skutečně chodí a opravíme stávající chodníky. Samozřejmostí bude doplnění laviček a odpadkových košů. Jednáním a tlakem nepřipustíme, aby z bývalého objektu posilovny Quattro vznikla druhá Marica!
 • Dvory i ulice pro lidi
  Opravíme chodníky i ve vnitroblocích a dětská hřiště vhodně doplníme o stínidla a kde to bude vhodné tak také o sdílené hračkobudky. V parku u veteriny uděláme hrací plochu pro pétanque. Součástí dvorů musí být i moderní lampy, které vám nebudou svítit do oken, přičemž se zamyslíme nad teplotou světla, která není zdraví škodlivá.
 • Odpadky
  Zvedneme kulturu kolem kontejnerových státní, která schováme za pěkná ohraničení. Zároveň se podíváme na vhodná doplnění kapacity tříděného odpadu, ale též rozšíření košů.
 • Místo pro dětský park s kavárnou
  Místo podobné Dětskému ráji v Komenských sadech Porubě chybí. Podpoříme proto podnikatelský záměr, aby vzniklo dětské hřiště s kavárnou a posezením pro rodiče. Nabízí se například hřiště na Ukrajinské nebo okolí posilovny Quattro.
 • Odklon dopravy z Polské ulice
  Nastartujeme projekt prodloužení Polské ulice v místě velkého parkoviště skrz zahrádky k napojení na Francouzskou a Nad Porubkou, čímž odkloníme dopravu z úseku zastávky Kubánská.

Známe problémy obvodu

Co byste zde vylepšili vy?

Je nějaké téma, které vás pálí? Řekněte nám ho a my se ho pokusíme vyřešit.

Navrhnout prioritu