Přeskočit na obsah

Honza Dekický

Kandidát na starostu

Když se zeptáte mého pětiletého syna, co dělám za práci, řekne Vám: „Tatínek se stará o Porubu.“ a je to mnohem více vystihující než kdyby řekl: „Tatínek je politik.“. Jsem politik, protože chci ovlivňovat místo, kde sám žiju, kde trávím se svou rodinou čas a taky mě to baví. Jsem Porubak celý život. V roli místostarosty Poruby 9 let. To že jsem dostal důvěru přátel a kolegů z porubského SPOLU a kandiduji letos na starostu, je pro mě přirozený vývoj. Moje čtyři děti jsou tou nejsilnější motivací, proč chci vést porubský obvod k tomu, aby byl příjemným a bezpečným místem pro život. Takovým místem, kam se lidé po studiích a zkušenosti ze zahraničí vrátí a založí tady rodinu.

Za poslední 4 roky se podařilo v Porubě spousty věcí dotáhnout. DK Poklad je zase porubským pokladem, odlehčilo se dopravě díky dokončení Rudné, Oblouk bude brzy zase důstojnou dominantou Poruby, v rekonstrukci máme konečně sportovní areál Sareza (bývalé VOKD), rozšiřujeme květinové louky a záhony, které dělají radost úplně všem, opravujeme postupně dvory i chodníky, školní hřiště (i když se někomu může zdát tempo pomalé), podporujeme komunitní akce, organizujeme akce pro širokou veřejnost, zefektivňujeme chod úřadu. Poruba určitě nespí, ale žije! Spokojenost nás dál ale neposouvá a je třeba pracovat na tom, kde jsou rezervy a co nás Porubáky štve a těch témat není opravdu málo. Na kandidátce vedle mě stojí letos silný tým i vašich sousedů, zpracovali jsme kvalitní program pro každý jednotlivý obvod (Jaký obvod je ten Váš?) a hlavní priority jsou tyto: 

5 + 1 důvodů proč volit SPOLU pro Porubu

 • SPOLU s námi Poruba pokvete.
  Kvalitní život ve městě je o nikdy nekončící kvalitní údržbě. Opravy chodníků, údržba zeleně, údržba funkčních dvorů, dětských hřišť a revitalizace starých, čistota v ulicích, více míst na odpočinek a posezení. Každý obvod si zaslouží stejnou péči. Tohle je priorita číslo 1. Nejvíce Vás trápí chodníky. Díky digitálnímu pasportu má porubská radnice o všech chodnících a jejich stavu perfektní přehled. Digitální pasport navíc umí i vyčíslit, kolik bude plánovaná rekonstrukce chodníku radnici stát. A i když se to nezdá, již nyní opravujeme dvojnásobek m2 chodníků oproti roku 2018. Cílem je ale opravovat 12 tis. m2 ročně standardně.
 • SPOLU zaparkujeme.
  Parkovací koncepce nemá v žádném větším městě snadné a už vůbec ne levné řešení. Jsme fandové alternativní dopravy ve městě, sportovci, ale nejsme fanatici. Auta z měst jen tak nezmizí a naopak, budou nějakou dobu ještě přibývat. Městské koncepce parkování a rozvoje alternativní dopravy musí jít ruku v ruce. Prošli jsme každý porubský obvod tam a zpět a vytipovali jsme pro Vás cca 1000 nových parkovacích míst napříč Porubou, které mohou navýšit kapacity stávajících míst velmi rychle. Někde nabydou změnou z podélných na kolmé a šikmé. Kde to situace dovolí, vzniknou zcela nová místa rozšířením cesty. K tomu rozjedeme realizaci větších projektů – parkovacích domů nebo polozapuštěných parkovacích míst, kde je situace kritická.
 • SPOLU rozjezdíme Severní spoj
  Aneb z Poruby do centra za 10 minut a významné zklidnění dopravy po celé délce ul. Opavská. Severní spoj je pro Porubu do budoucna prioritní, odkloní tisíce motoristů, kteří Porubou jen projíždějí. Zpracovaný model hovoří jasně. V roce 2035 bude přes křižovatku U Vodárny projíždět 62 000 vozidel za 24 hodin, které není schopna tato křižovatka pojmout. V případě realizace Severní spoj převezme až 22 000 vozidel za 24 hod. Dojde k výraznému odlehčení po celé délce ulice Opavské a to až na úroveň roku 2000! Bez Severního spoje za pár let ztratíme spoustu zbytečného času v zácpách po celé délce ulice Opavská. Rozjezdili jsme Rudnou, rozjezdíme Severní spoj.
 • SPOLU s námi zůstane Myslivna Myslivnou.
  Po deseti letech je stav stále stejný, územní plán kolem Myslivny počítá se stavbou areálu VTP. I když v tuto chvíli neexistuje žádný záměr, který by ze stavbou počítal, po volbách může být všechno jinak. Statutární město Ostrava sice bez vyjádření Poruby rozhodlo o možnosti změny územního plánu na rezervu, což však jen oddálí řešení lokality do budoucna. Chci zachovat odpočinkový charakter území a to bez dalších otazníků. Jak toho dosáhnout? Je třeba nechat odborníky zpracovat studii, která by rekreační charakter území respektovala a tuto studii prodiskutovat s veřejností. Pak teprve změnit územní plán bez zbytečného kroku územní rezervy, který může záměru vlastně i uškodit. A na základě nového územního plánu pak konečně pole kolem Myslivny nechat jako místo, kam nejen Porubáci chodí „dobít baterky“.
 • SPOLU za kvalitní školství a sportovní infrastrukturu
  V Porubě máme z čeho vybírat! Poruba se pyšní mnoha kvalitními a hlavně specializovanými školami. Sportovky, jazykovky, umělecké školy, matematické, soukromé, státní a také zde mají své místo školy alternativní. Celý kampus Waldorfského vzdělávání a vznikají nové Montessori třídy. Další rozvoj specializací škol budeme plně podporovat, chceme ať si každý najde a rozvíjí se v tom, co ho baví. A porubský veřejný prostor musí nejen děti, ale celé rodiny vybízet k pohybu. Kvalitní stezky, veřejně přístupné sportovní areály škol, nové workout hřiště. Vždy dáme projektům, které Vás ve městě rozhýbou zelenou.
 • + SPOLU dáme sbohem soudruhům Náš superbod, který prosadili naši nejmladší na kandidátce. Nezažili to, ale i přesto to cítí a vnímají naprosto správně. Věděli jste, že o Porubě ještě rozhodují svým hlasem komunisti? Jedním z důvodů je nízká účast v komunálních volbách. Jejich voliči dorazí vždy. A přitom by stačilo, kdyby přišli všichni naši voliči, kteří nás chodí volit do poslanecké a hodili nám to i v Porubě. Máte hlas i v Porubě a tenhle hlas rozhoduje o tom, jak se bude rozvíjet místo, kde žijete a hlavně trávíte nejvíce času. Nenechte ho propadnout. Dejte s námi sbohem porubským soudruhům. 

Co se povedlo

Na co jsem opravdu pyšný.

Rozjezdili jsme Rudnou

Nedokončený úsek silnice I/11 trápil několik let dopravu po celé délce 17. listopadu a za nemocnicí. Náš tehdejší krajský náměstek pro dopravu měl se svými kolegy lví podíl při vyjednávání a následně rychlém dokončení úseku při dořešeni letitého sporu mezi majiteli pozemku a ŘSD. V Porubě jsme kromě neustálého tlaku na krajské i vládní politiky, pomohli vstřícným postojem k převzetí všech komunikací, které spolu se stavbou vznikly na území Poruby a o které se bude obvod dále starat. Na Rudné se stihl ještě zrealizovat taky barevný happening, kdy se nedokončená Rudná otevřela na jedno odpoledne stovkám bruslařů a přesunula se tam jedna z nejoblíbenějších akcí porubské promenády Ostrava na kolečkách. Ani ne po půl roce jsme si mohli říct finálně: „Rozjezdili jsme Rudnou“.

Méně úředníků a více opravených chodníků

Tohle jsme slibovali ve volbách před 4 lety a slib jsme naplnili. Například oproti roku 2018 jsme opravili v roce 2021 dvojnásobek m2 chodníků, z 5,5 tis. m2 jsme se dostali na 10 tis. m2 a našim cílem je opravovat standardně okolo 12 tis. m2. Od roku 2018 náš kandidát na starostu Honza Dekický na svých odborech zefektivňuje jejich chod, někde tak zvládají více práce se stejným počtem lidí, někde došlo ke snížení počtu úředníků. Digitalizujeme činnosti, nezavádíme nové povinnosti. V tom budeme pokračovat i nadále.

DK Poklad konečně pokladem

V srpnu 2021 byl po třinácti letech od koupě konečně slavnostně otevřen zrekonstruovaný dům kultury Poklad. Najdeme v něm nový, ale vlastně původní divadelní sál s úžasnou akustikou, je zde kino, restaurace a několik sálů a salonků pro pořádání akcí. V běhu je také proměna okolí kulturního domu. Za pravým křídlem vzniká parkovací dům a proměnou projdou i parčíky po obou stranách.

Rekonstrukce SAP (býválé VOKD)

Slíbili jsme rekonstrukci porubského stadionu VOKD a první část pro americký fotbal je již hotová. Nyní probíhá další etapa, která nabídne hřiště fotbalistům, zázemí atletům a plochy pro aktivní amatérské sportovce. Povedlo se nám do příprav zapojit přímo sportovce, díky tomu bude areál sloužit maximálně efektivně a bude splňovat parametry pro konání závodů i zápasů.

Daň z nemovitosti 2018 i 2022 stejná

Daň z nemovitosti je jediná daň, kterou může obvod ovlivnit. Někdy je dobrým výsledkem i to, že se některé věci nestanou. Poruba tak během celého čtyřletého období nezvýšila daň z nemovitostí. Za svůj byt tak letos zaplatíte stejně jako v roce 2018, což zvlášť v letošním roce je něčím, co rodinám finančně pomůže.

Poruba doslova kvete

Na jaře je Poruba opravdu barevná. Vždycky budu podporovat tyhle – na první pohled malé zelené projekty, které dělají ve městě radost úplně všem. Za všemi barevnými záhony, které potkáváte na procházkách Porubou stojí kus práce a investic. Přidaná hodnota správně zvolené zeleně ve veřejném prostoru je ale podle mě nevyčíslitelná. Proto budeme louky a záhony dál postupně rozšiřovat.

Co pro vás mohu jako starosta udělat?

Je nějaké téma, které Vás pálí? Navrhněte svou prioritu.

Navrhnout prioritu